2024. május 17.
Újhullámos technológiával épült fel Európa legnagyobb 3D nyomtatott épülete
Újhullámos technológiával épült fel Európa legnagyobb 3D nyomtatott épülete
Az építőiparban az elmúlt évtizedben a hatékonyság lett az egyik legfőbb hívószó, a napjainkban kibontakozó 3D épületnyomtatás pedig épp e célt szolgálja. Nemrég Németországban adták át a kontinens legnagyobb ilyen technológiával kivitelezett épületét.
Egy adatközpontnak nem muszáj sótlannak lennie
Nyílászárók által alig megtört, dísztelen homlokzataikkal, már-már bunkerszerű kialakításukkal napjaink adatközpontjai szinte kivétel nélkül unalmas épületek. Mivel érzékeny számítógépes rendszereknek és a kapcsolódó épületgépészeti elemeknek otthont adó létesítményekről van szó, az esztétikus megjelenés rendszerint harmadrendű szempont a biztonság és a hatékonyság mögött – amivel nincs is gond, ameddig a hasonló központokat lakott településektől távol vagy félreeső iparterületeken húzzák fel.
Képbe kerül a 3D nyomtatás
Heidelbergben viszont épp lakóházak közvetlen közelében tervezte megvalósítani adatközpont-projektjét a felhőalapú szolgáltatásokkal foglalkozó Heidelberg IT techvállalat. Feloldandó az ebből fakadó ellentmondást, a beruházásba bevont építészirodák merész ötlettel álltak elő: az épületet meghökkentően egyedi formatervvel álmodták meg, melynek kivitelezéséhez az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő 3D nyomtatást hívták segítségül.
Miután a hullámos dizájn megvalósítása hagyományos technológiákkal gyakorlatilag lehetetlen lett volna, az érintettek megvizsgálták a szóba jöhető alternatívákat, így jött képbe a helyszíni 3D nyomtatás. A feladatot végül a PERI 3D Construction és a COBOD kettősére, illetve a helyi illetőségű KrausGruppe ingatlanfejlesztő cégre bízták.
Lassan rutinná válik a betonnyomtatás
A projekt nem előzmény nélküli, hiszen az adatközpontnál használt COBOD BOD2 építőipari printert használták fel 2020-ban a világ első 3D nyomtatott társasházának építéséhez, de ugyanezzel a berendezéssel készült el tavaly a világ eddigi legnagyobb nyomtatott épülete is Floridában.
A printer extrudere speciális újrahasznosítható betonkeverékből vékony rétegenként építi fel a külső falazatot nagyjából 4 négyzetméter/óra sebességgel. A hullámos homlokzati formaterv okán hullámháznak hívott épület teljes hossza 54 m, szélessége 11 m, míg a falak magassága 9 m, ezzel jelen pillanatban Európa legnagyobb méretű 3D nyomtatott szerkezetének számít.
Mindent a fenntarthatóságért
Túl a hatékonyságon és a gazdaságosságon, a hullámház-projekt további környezetvédelmi előnyökkel is kecsegtet. A KrausGruppe számításai szerint a 3D nyomtatásos technológia révén a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét is nagyban sikerült csökkenteni a hagyományos módszerekkel összevetve. Az építőipar napjainkban hatalmas erőfeszítéseket tesz szén-dioxid-lábnyoma mérséklésének érdekében, így a 3D épületnyomtatás szerepe már a közeljövőben felértékelődhet.
NYOMTATOTT LAKÁS FÉLÁRON
Sőt, a módszer akár a világot sújtó lakhatási válság elleni harcban is hatásos fegyverré válhat. Ezt kitűnően illusztrálja az a projekt is, melynek végére idén áprilisban került pont Portugáliában. Ennek keretében Porto városában egy kimondottan pályakezdő fiataloknak szánt 80 négyzetméteres, kétszobás lakóházat építettek fel 1500 eurós négyzetméteráron, ami a környéken jellemző árnak kevesebb, mint a fele.
Biztató kilátások
Ha nem is minden területen, de a helyszíni nyomtatás a jövőben bevett technológiává válhat. Ezt mi sem jelzi jobban, mint hogy a korábban zsalurendszereivel ismertté vált PERI a printereket gyártó COBOD egyik legfőbb partnerévé lépett elő, melynek keretében egyebek mellett ők forgalmazzák a BOD2 nyomtatókat Németországban.
Ahogy Henrik Lund-Nielsen, a COBOD International alapító-vezérigazgatója a projektzáró rendezvényen rámutatott, az adatközpont kiválóan példázza, hogy a 3D printerek nem csupán egyszerűbb lakóházak, de többemeletes, összetettebb épületek – így raktárak, ipari létesítmények, irodaházak – megvalósítására is kiválóan alkalmasak.
Fotók: COBOD, KrausGruppe, SSV Architekten