Falazórobot menni Amerika

Falazórobot menni Amerika

A hatékonyság feljebb tornázása és a digitalizáció kulcsterületté váltak napjaink építőiparában, egy ausztrál start-up pedig a mai napig jórészt kézi erővel végzett kőművesmunkákat igyekszik robotizálni.

Floridában kezdi meg világhódító útját a Hadrian X

A világ első falazórobotjaként aposztrofált Hadrian X az elmúlt napokban azzal került be a hírekbe, hogy új generációs példánya megérkezett az Egyesült Államokba. A gép ausztrál gyártótól származó információk szerint a Hadrian egyetlen nap alatt képes felépíteni egy átlagos lakóház teljes falazatát.

Miután sikerrel tesztelték különféle lakó- és kereskedelmi ingatlanok kivitelezésénél Nyugat-Ausztráliában, a robot megkezdte világhódító útját, legalábbis a fejlesztő FBR reményei szerint. Az új generációs Hadrian X már meg is érkezett Floridába, ahol egy bemutató keretében tíz lakóházat fog felépíteni.

A kulcsszó: hatékonyság

A falazórobotot alapvetően ugyanazon felismerés hívta életre, ami a Grund magazinban nemrég bemutatott betonnyomtatási eljárást is. Miközben a Föld számos szegletében mind nyomasztóbbá válik a lakhatási válság és egyre kevesebb az elérhető árú lakás, az utóbbi évtizedben az építőipar a világ szinte minden részén komoly szakemberhiánnyal küzdött, miközben az erőforrások is egyre szűkösebbé váltak. E helyzetben nem is csoda, hogy egyes felmérések szerint világszinten az építőipari projekteknek csak nagyjából 10 százalékát sikerül az előre megszabott határidőn és költségkereten belül megvalósítani.

A megoldást az ágazat egyre inkább a digitalizációban látja, vagyis megnőtt az igény az olyan fenntartható technológiák iránt, melyek nem csupán gyorsabbá és pontosabbá teszik a kivitelezést, de egyszersmind a baleseteket is segítenek elkerülni, mialatt kordában tartják a költségeket és a megtermelt hulladék mennyiségét.

Robot a szabadban

Ennek érdekében a 2005-ben alapított FBR (Fastbrick) vállalat nem kisebb célt tűzött ki, mint az egyik legősibb építőipari eljárás újragondolását. Az ausztrál cég által kiötlött megoldás lelke egy stabilizált építőrobot, melyet első körben hagyományos tehergépkocsialvázra szereltek fel, ám kihangsúlyozták, hogy más hordozójárművek (pl. lánctalpasok vagy akár hajók) is szóba jöhetnek.

A fejlesztés során az egyik legnagyobb kihívást az képviselte, hogy miként oldható meg a precíziós technológia alkalmazása a szabadban, ahol a jókora gém végén dolgozó robot ki van téve a szélnek és más környezeti hatásoknak. Ehhez végül a DST (Dinamikus Stabilizációs Technológia) elnevezésű rendszerre támaszkodtak, ami valós időben érzékeli a különféle tényezők miatt bekövetkező mozgásokat, eltéréseket, és folyamatosan korrigálja a gém és a robot mozgását a kellő pontosság elérése érdekében.

Új gém, új szoftver

A Hadrian X új generációjához a vállalat közleménye szerint még fejlettebb vezérlőrendszert párosítottak, ami egyfelől az eszköz megbízhatóságát is nagyban javította – többek közt azzal, hogy a moduláris felépítésből adódóan az egyes részegységek egyenként is cserélhetők, javíthatók, vagy „tuningolhatók”. Ezzel párhuzamosan 32 méterre növelték a teleszkópos gém hosszát, az első generációs változatnál nagyobb kinyúlás pedig immár lehetővé teszi akár háromszintes épületek kivitelezését is.

Természetesen a hardver mit sem érne anélkül a szoftver nélkül, mely a tervrajzok alapján úgy számítja ki a falazóelemek helyét, hogy a pontos illesztéseken kívül a hulladék mennyiségének csökkentésére és az anyagmozgatási feladatok minimálisra szorítására is ügyel, ezzel növelve a magasépítési munkák hatékonyságát. Ehhez az is hozzátartozik, hogy az FBR elképzelése szerint a jövőben az építész tervezőtől a beszállítókon át a szakipari kivitelezőkig mindenki egyazon modellből fog dolgozni.